Athletic Bilbao

Athletic Bilbao to wyjątkowy klub piłkarski. Jako jedyny mający swoja siedzibę w Kraju Basków zatrudnia wyłącznie piłkarzy mających baskijskie pochodzenie. Przez kilkadziesiąt lat zasada ta była praktykowana praktycznie przez wszystkie kluby z tego regionu, jednak tylko Athletic kultywuje ją do dzisiaj. Na pewno rezygnacja z tej zasady przyniosłaby dużo korzyści, szczególnie pod względem sportowym klub zniwelowałby w znacznym stopniu różnice do krajowej czołówki. Obecnie baskijscy piłkarze są często przepłacani, trudno również zebrać mocny skład z zawodników tej narodowości.

Athletic Bilbao powstał w 1898 roku co czyni go jednym z najstarszych klubów nie tylko w Hiszpanii ale również w Europie. Zespół nigdy nie odnosił większych sukcesów w rozgrywkach międzynarodowych, jedynie w 1977 roku grał w przegranym finale pucharu UEFA. Z kolei w lidze sytuacja wygląda dużo lepiej, Athletic Bilbao 8-krotnie zdobył mistrzostwo, 7 razy był wicemistrzem. Poza tym 24 razy wygrywał Puchar Króla oraz raz superpuchar. Niestety, największe sukcesy klubu to odległe lata, obecnie zespół często broni się przed spadkiem lub zajmuje dolne pozycje w tabeli. Wynika to z polityki klubu, który nie dąży do wzmocnienia drużyny zagranicznymi zawodnikami a wśród Basków niewielu prezentuje wysoki poziom.

Warto wiedzieć, że baskijski klub to drużyna, która nigdy nie spadła z najwyższej klasy rozgrywkowej, rozegrała wszystkie sezony w Primera Division. Athletic Bilbao rozgrywa swoje mecze na stadionie San Mames, jest to stosunkowo nowoczesny obiekt, modernizowany na Mistrzostwa Świata 1984 roku. Obecnie może pomieścić 40 tysięcy widzów, planowana jest rozbudowana do 56 tysięcy miejsc.

Jeśli chodzi o najbardziej zasłużonych piłkarzy dla klubu to bez wątpienia należy do nich 6-krotny zdobywca korony króla strzelców ligi, Zarra oraz jeden z najlepszych bramkarzy w historii Primera Division Gregorio Blasco. Inni wyróżniający się to Gorostiza, Bata oraz Unamuno. Obecnie ikoną drużyny jest wielokrotny reprezentant kraju Joseba Etxeberria.

Primera Division

Primera Division jest obecnie drugą siłą europejską jeśli chodzi o ligową piłkę. Ustępuje tylko Premier League, nieznacznie wyprzedza Serie A. Pierwsze rozgrywki odbyły się w sezonie 1928/29, wygrała je FC Barcelona.

O sile całej ligi decydują głównie dwa kluby-Real Madryt i FC Barcelona.  To one mają najwyższe budżety, nie tylko w Hiszpanii ale również w Europie. Dysponują kwotami przekraczającymi ćwierć miliarda euro, rywali z własnego podwórka poważnie dystansują. Budżet kolejnej Walencji to około 100mln euro. Następne kluby mają już zdecydowanie mniejsze środki. Poza tym rywalizacja Barcelony i Realu ma znaczenie nie tylko sportowe, mecze pomiędzy tymi klubami określane są jako derby Hiszpanii a nawet derby Europy. Barcelona jest klubem katalońskim i jej kibice podkreślają odrębność przy każdej okazji.

Primera Division to dwadzieścia klubów grających systemem każdy z każdym. Do niższej ligi spadają trzy ostatnie, dwa czołowe awansują do Ligi Mistrzów, kolejne dwa grają w eliminacjach do tych rozgrywek. Liga ma do rozdysponowania również trzy miejsca w Pucharze UEFA. Do najsilniejszych klubów oprócz wielkiej dwójki, zalicza się również Valencia, Atletico Madryt oraz Villareal.

Liga hiszpańska jest wyjątkowa z tego względu, że piłka w tym kraju traktowana jest w wyjątkowy sposób. Kluby są oczkiem w głowach regionów, często zdarza się, że to władze samorządowe ratują ich byt kiedy są zagrożone bankructwem. Poza tym, sport to także sposób na identyfikacje narodową i pokazanie odrębności wobec metropolii. Czynią tak na przykład Baskowie, ich najbardziej utytułowany klub Athletic Bilbao zatrudnia tylko rodowitych Basków. Niestety, poprzez taką politykę nie ma szans na większe sukcesy, jednak zarówno kibice jak i władze klubu nie zamierzają takiego podejścia zmieniać.

Najwięcej tytułów mistrzowskim ma na swoim koncie Real Madryt który wygrał ligę 31-krotnie, kolejna Barcelona to 19 zwycięstw. Utytułowane są również Atletico Madryt-9 mistrzostw, Athletic Bilbao-8 oraz Valencia-6.

Wayne Rooney

Wayne Rooney od najmłodszych lat związany był z liverpoolskim Evertonem. To w szkółce tego klubu został ukształtowany jako wartościowy piłkarz, tam również występował w swoich pierwszych meczach w Premiere League. Już w Evertonie szybko stał się wyróżniającym angielskim piłkarzem, kwestią czasu było jego przejście do silniejszego klubu. Po dwóch sezonach przeniósł się za ponad 25 mln funtów do Manchesteru United.

Dopiero z United mógł zacząć odnosić prawdziwe sukcesy. Z klubem zdobył trzykrotnie mistrzostwo ligi, dwa razy wywalczył puchar oraz wygrał piłkarską Ligę Mistrzów. Także do reprezentacji Anglii trafił dość szybko, na Euro 2004 został najmłodszym w historii strzelcem bramki. Dzięki czterem golom strzelonym na tej imprezie został jednym z najskuteczniejszych strzelców.

Wayne Rooney jest obecnie uważany za jednego z najzdolniejszych piłkarzy młodego pokolenia. Świadczą o tym jego dokonania, kolejno łamał różne bariery i ustanawiał rekordy. Został m.in. najmłodszym strzelcem gola w Premiere League, był swego czasu najmłodszym debiutantem w reprezentacji Anglii.

Nominalna pozycją zawodnika jest atak, jednak coraz częściej wystawiany jest on w klubie w linii pomocy. Co prawda strzela mniej bramek, jednak stał się w Manchesterze United ważnym dogrywającym i asystującym. W ten sposób wypełnił lukę po odejściu Cristiano Ronaldo. Mimo wszystko w obecnym sezonie jest na razie najskuteczniejszym zawodnikiem swojego klubu, gole i asysty czynią go jednocześnie najbardziej wartościowym.

Wayne Rooney stał się również ikona popkultury. Jest piłkarzem rozpoznawalnym praktycznie na całym świecie, jest bohaterem komiksów i gier. Zdobył również wiele międzynarodowych wyróżnień, m.in. dla najlepszego zawodnika młodego pokolenia, najlepszego piłkarza ligi angielskiej w sezonie 05/06, został królem strzelców oraz laureatem złotej piłki na klubowych mistrzostwach świata w 2008 roku, w ostatnich eliminacjach do mistrzostw świata został wicekrólem strzelców.

Derby we włoskiej piłce

Włochy to kraj gdzie piłka nożna jest niezwykle popularna. To kraj, który posiada jedną z najsilniejszych lig czyli Serie A. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie tutaj odbywa się najwięcej derbowych pojedynków mających kilkudziesięcioletnią historię. Co ciekawe nie dotyczą one rywalizacji w obrębie miast ale również mają zasięg ponadregionalny.

Najstarsze włoskie derby to derby Turynu pomiędzy Juventusem a Torino. Obecnie rywalizacja tej pary wydaje się być śmieszna, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie Torino dominowało we włoskiej piłce i seriami zdobywało mistrzostwa. Na przyszłość klubu głęboki wpływ miała katastrofa lotnicza z 1949 roku, kiedy to zginęła w niej praktycznie cała drużyna. Po tym wydarzeniu klub już nie podniósł się i balansuje pomiędzy Serie A i Serie B. Jeśli chodzi o statystyki to są one bliskie remisu, Juventus wygrał 88 spotkań, remisem zakończyło się 61 a zwycięstwem Torino 74.

Kolejne ważne derbowe spotkania we Włoszech to pojedynki pomiędzy dwoma największymi klubami Mediolanu-Milanem i Interem. Pierwsze derby Mediolanu odbyły się w 1908 roku, od tego czasu rozegrano ponad 270 tego typu meczy. Ciekawostką jest fakt, że większość z nich odbyła się na tym samym stadionie-San Siro, który dzielą pomiędzy siebie oba kluby. Bilans derbów Mediolanu jest korzystny dla AC Milan, który wygrał 105 i zremisował 72 spotkania.

Derby Rzymu to chyba najbardziej zacięta rywalizacja w całej Europie. Dwa klub-Lazio i Roma, to nie tylko rywale z tego samego miasta, ich kibice dzielą się także pod względem sympatii politycznych. Kibice Romy są nastawieni lewicowo, z kolei Lazio to klub, który święcił największe sukcesy za czasów dyktatury Mussoliniego. Dodatkowo konflikt potęguje to, że oba zespoły rozgrywają swoje mecze na tym samym obiekcie, stadionie olimpijskim w Rzymie. Do obecnej chwili odbyło się ponad 160 meczy, 57 wygrała Roma, 43 Lazio.

Najmniej znane szerszemu gronu kibiców piłkarskich są Derby del Sole czyli derby słońca. Rywalizuje w nich Roma z Napoli. Historia tych pojedynków sięga 1929 roku, do tej pory 45 meczy wygrała Roma a 45 Napoli. Ciekawostką jest fakt, że kibice obu klubów przyjaźnią się, więc derby nie są wyrazem rywalizacji kibicowskiej lecz tylko regionalnej.

America to największy i najbardziej popularny klub piłkarski w Meksyku. Został założony w 1916 roku w stolicy kraju przez dwóch uczniów jezuickiego gimnazjum. Początkowo zespół był typowo amatorski, występował w miejskich ligach. Dopiero w latach 40-tych w Meksyku powstała krajowa liga, jednak America nie odgrywał w niej większego znaczenia. Rozkwit klubu przypadł na lata 50-te, […]

Serwis prezentuje informacje na temat lig europejskich, takich jak: Angielska, Niemiecka, Francuska, Holenderska, Rosyjska, Szwedzka, Portugalska czy Polska.