Scottish Premier League

Scottish Premiere League to główna zawodowa liga piłkarska w Szkocji. Została założona w  1998 roku po reorganizacji całego systemu ligowego w tym kraju. Od samego początku występuje w niej dwanaście zespołów, które grają systemem każdy z każdym. Szczegółowo, sezon jest podzielony na dwie części, w pierwszej wszystkie kluby występują w jednej grupie. Po rozegraniu 22 kolejek następuje podział na część górna i dolną. Obie grają dodatkowo pomiędzy sobą. W ten sposób wyłaniany jest mistrz i spadkowicz.

Scottish Premiere Lague jest obecnie klasyfikowana na trzynastym miejscu w Europie, charakteryzuje się również jedną z najwyższych średnich frekwencji widzów na kontynencie. Ciekawostką jest to, że praktycznie na wszystkie osiągnięcia ligi pracują jedynie dwa kluby-Rangers i Celtic. Oba maja siedziby w tym samym mieście, oba dominują nie tylko sportowo ale również finansowo. Pozostałe drużyny mają przeciętne budżety nawet jeśli chodzi o całą Europę, ich poziom sportowy jest niski. Z kolei kluby z Glasgow nadają ton rozgrywkom, cały sezon to rywalizacja wyłącznie pomiędzy nimi. O tym kto zdobędzie mistrzostwo decydują stracone punkty z maluczkimi. Z tego też powodu coraz częściej pojawiają się głosy, które podważają sens istnienia oddzielnego systemu ligowego w Szkocji. Region ma zaledwie kilka większych ośrodków miejskich, które są w stanie utrzymać drużyny na wyższym poziomie, nawet spadkowicze od kilku lat wymieniają się pomiędzy 3-4 klubami. Zespoły z niższych lig nie posiadają odpowiedniej infrastruktury aby grać w Premiere League, często zdarzają się więc tzw. martwe spadki.

Od wielu lat dwa największe klub Celtic i Rangers wyrażają swoją chęć gry w angielskiej Premier League. Jednak szkocki związek zdaje sobie sprawę, że odejście tych zespołów z rodzimej ligi całkowicie zmarginalizowałoby ją. Na razie więc, patowa sytuacja trwa, poziom rozgrywek stoi w miejscu a czołowe kluby coraz więcej tracą do Europy. Widać to szczególnie w pucharach, gdzie wyniki są z roku na rok słabsze, ogromne jak na warunki szkockie budżety Celic i Rangers w Europie są zaledwie średnie co nie pozwala na pozyskanie dobrych zawodników.

Puchar Zdobywców Pucharów

Puchar Zdobywców Pucharów to nieistniejące już międzynarodowe rozgrywki klubowe prowadzone przez UEFA. Puchar powstał w 1961 roku, ostatni finał rozegrano w 1999 roku. Powodem likwidacji PZP była obniżająca się ranga rozgrywek, coraz mniejsze zainteresowanie nimi ze strony samych klubów jak i sponsorów. Puchar nie był atrakcyjny ani ze strony sportowej dla stacji telewizyjnych ani ze strony finansowej dla klubów. Pojawiały się głosy z poszczególnych klubów, głównie tych silniejszych, że zamiast zarabiać muszą jeszcze dokładać do tych rozgrywek. Postanowiono również powołać elitarna Ligę Mistrzów która miała być flagowym produktem UEFA. Dodatkowo, grafik piłkarski w Europie był tak napięty, że konieczna stała się redukcja liczby rozgrywanych spotkań.

Mecze Pucharu Zdobywców Pucharów odbywały się zwyczajowo we czwartki, system rozgrywek obywał się na zasadzie wielorundowych kwalifikacji oraz zasadniczej fazy pucharowej. Rozgrywano dwa mecze, u siebie i na wyjeździe, wyjątkiem był sam finał rozgrywek, który składał się z jednego spotkania. Co ciekawe, zdarzały się lata w których w poszczególnych rundach musiano powtarzać mecze, rozgrywać trzecie spotkania. Taki przypadek spotkał m.in. polski Górnik Zabrze w pojedynku z Romą. Po dwumeczu był idealny remis, o awansie zdecydował rzut monetą.

Łącznie, Puchar Zdobywców Pucharów wygrało 32 kluby. W finałach grało 55 klubów z 17 krajów. Najwięcej triumfów na koncie ma FC Barcelona, która wygrała puchar 4-krotnie. Dwukrotnie finał roztrzygnęły na swoją korzyść kluby Dynama Kijów, Anderlecht Bruksela, AC Milan i Chelsea. Ciekawostką jest fakt, że żadnej drużynie nie udało się zdobyć trofeum na własność. Niezbędnym wymogiem było wygranie pięciokrotne pucharu lub trzykrotnie z rzędu.

Ostatni finał Pucharu Zdobywców Pucharów odbył się 19 maja 1999 roku na stadionie Aston Villi w Birmingham w Anglii. Spotkały się w nim włoskie Lazio Rzym i hiszpański Real Mallorca. Po emocjonującym meczu i remisowej pierwszej połowie, wygrali Włosi 2:1.

Bayern Monachium

Bayern Monachium jest najbardziej utytułowanym klubem niemieckim, zarówno w obrębie kraju jak i w Europie. Zdobył aż 21-krotnie tytuł mistrza Niemiec, 14-krotnie wygrał puchar kraju, cztery razy triumfował w Lidze Mistrzów, raz w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Bayern Monachium został założony w 1900 roku, już od samych początków piłki w Niemczech dominował w rozgrywkach. Niestety, kiedy w 1963 roku chciano założyć ligę nie znalazł się w gronie klubów nominowanych do występów w niej. Musiał przejść drogę kwalifikacji, jednak kiedy awansował do Bundesligi to już nigdy z niej nie spadł. W pierwszym sezonie zajął trzecie miejsce, kolejne lata obfitowały w czołowe lokaty. Wielokrotnie seriami zdobywał mistrzostwo, to w Bayernie grali najlepsi niemieccy zawodnicy. Największe sukcesy klubu to lata 70-te, kiedy to dominował on zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej.

Bawarski klub rozgrywa swoje mecze na nowej Alianz Arena, która została wybudowana na mistrzostwa świata w 2006 roku. Obiekt może pomieścić prawie 70 tysięcy widzów, jest jednym z najnowocześniejszych stadionów na świecie. Wcześniej, domowe mecze Bayern grał na stadionie olimpijskim w Monachium, który dzielił z miejscowym rywalem TSV.

Warto wiedzieć, że Bayern nie jest klubem miejskim, większość Monachijczyków kibicuje właśnie TSV. Kibice Bayernu pochodzą głównie z regionu Bawarii. Klub ma ponad 150 tysięcy członków oraz prawie 2,5 tysiąca oficjalnych fanklubów. Alianz Arena praktycznie na każdym meczu zapełnia się do ostatniego miejsca, karnety na sezon są natychmiast wykupowane. Bayern jest wielosekcyjny, oprócz dominującej piłki nożnej posiada m.in. zespoły piłki ręcznej, koszykówki i tenisa stołowego.

Do najwybitniejszych piłkarzy z historii klubu zalicza się przede wszystkim Franza Beckenbauera. Inni to Uli Hoenes, Sep Maier, Gerd Muller oraz Stefan Effenber i Lothar Matthaus. Obecnie klub coraz częściej stawia na obcokrajowców, niedawno sprowadzone gwiazdy to m.in. Luca Toni, Franc Ribery czy Arjen Robben.

Bayern Monachium

Bundesliga

Bundesliga jest uważana za jedną z najbardziej widowiskowych lig piłkarskich w Europie. Największy wpływ na taka ocenę ma stosunkowo duża liczba bramek padających w meczach ligowych. Pod tym względem Bundesliga dominuje w statystykach jeśli chodzi o najsilniejsze ligi piłkarskie. Z kolei biorąc pod uwagę siłę ligi jako całości to klasyfikowana jest ona najczęściej zaraz po wielkiej trójce, na czwartym miejscu.

Obecnie Bundesliga to rozgrywki ogólnokrajowe, jednak przed połączeniem Niemiec każda część kraju miała własny system ligowy. Dzisiejsza liga jest kontynuatorką zachodnioniemieckiej pierwszej ligi piłkarskiej. Powstała ona stosunkowo niedawno jak na warunki europejskie, w 1963 roku. Wcześniej mistrza kraju wyłaniano w turniejach międzyregionalnych. Co ciekawe, pierwszy jednolity system ligowy powstał we wschodnich Niemczech, już tuż po wojnie ruszyła tam Oberliga.

Bundesliga dzisiaj składa się z dwóch zawodowych poziomów rozgrywek, pierwszej i drugiej Bundesligi. W obu gra po osiemnaście klubów, które rozgrywają mecze każdy z każdym, łącznie 34 kolejki. Aby klub mógł występować na tym poziomie musi spełniać rygorystyczne wymagania finansowe oraz mieć odpowiednio rozwinięte obiekty. Dzięki temu w dość krótkim czasie drużyny z Bundesligi stały się jednymi z najbogatszych w Europie, stadiony liczące po kilkadziesiąt tysięcy miejsc są nowoczesne i bezpieczne. Jako jedyna liga na kontynencie, Bundesliga nie przeżywa większych kłopotów finansowych, dotyczy to również klubów w niej występujących.

Jeśli chodzi o najbardziej utytułowane kluby to zdecydowanym liderem jest Bayern Monachium. Wygrał on aż 20-krotnie mistrzostwo Niemiec, kolejna w tabeli wszech czasów Borussia Monchengladbach ma zaledwie pięć triumfów. Łącznie tytuł mistrza kraju zdobyło dwanaście klubów. Z kolei najwybitniejszymi zawodnikami w historii Bundesligi byli głównie Niemcy. Przoduje w tej klasyfikacji Gerhard Muller, który w ciągu 15-tu lat gry w Bayernie Monachium zdobył 365 bramek.

Lionel Messi

Lionel Messi już w wieku kilkunastu lat został okrzyknięty następcą Maradony. Jest piłkarzem pochodzącym z Argentyny, urodził się w 1987 roku w Rosario.W wieku 13 lat wyjechał do Europy dostrzeżony przez skautów Barcelony. Początkowo nie był podstawowym zawodnikiem, pomimo że regularnie występował w meczach Primera Division. Dopiero dwa lata temu jego talent eksplodował, znalazł się na stałe w pierwszym składzie Barcy, strzelił w lidze kilkanaście bramek.

Messi z Barceloną odniósł liczne sukcesy, oprócz trzech mistrzostw Hiszpanii wygrał puchar, superpuchar kraju i Europy, klubowe mistrzostwa świata oraz Ligę Mistrzów. Także w reprezentacji zaliczył udane występy, największy sukces to na pewno mistrzostwo olimpijskie na igrzyskach w Pekinie. Z kolei Copa America zajął z zespołem drugie miejsce, wygrał młodzieżowe mistrzostwa świata. Poza tym już wcześniej, w 2006 roku, był najmłodszym zawodnikiem reprezentacji Argentyny jaki wystąpił na mistrzostwach świata.

Lionel Messi od najmłodszych lat uprawiał piłkę nożną, jednak nie ominęły go również poważne problemy zdrowotne. Z racji niskiego wzrostu podejrzewano u niego pewien rodzaj karłowatości, m.in. z tego powodu rodzina zabrała go do Europy aby tutaj przeszedł terapię hormonalną. Jeśli chodzi o kluby jakie reprezentował w karierze to w Argentynie większej kariery nie zdążył zrobić. Grał w kilku amatorskich drużynach po czym trafił do dość znanego w kraju Newell’s Old Boys. To właśnie tam wypatrzyła go katalońska Barcelona, która zgodziła się nawet sfinansować pobyt całej rodziny w Europie.

Mimo młodego wieku Messi jest laureatem najważniejszych wyróżnień w zawodowym futbolu. W 2009 roku  dostał Złotą Piłkę France Football oraz został uznany piłkarzem roku FIFA. Messi to także gwiazda przemysłu gier komputerowych, to jego zdjęcie znajduje się na okładce serii PRO Evolution Soccer, to on został zaangażowany jako główna ikona reklamująca tą grę.

Boiskowy pseudonim zawodnika to La Pulga czyli Pchła, nadany mu z racji jego niezwykłej szybkości, umiejętności dryblingu i sprytu.

Serie A

Serie A to wyjątkowa liga piłkarska. Co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak ciągle klasyfikowana jest w wielkiej trójce. Ostatnio wiele klubów miało problemy finansowe, budżety zostały znacząco zredukowane, jednak czołówka ciągle należy do najsilniejszych w Europie. Serie A to chyba ostatnia liga, która nie do końca poddała się komercji. To na włoskich stadionach dominuje jeszcze klasyczny styl kibicowania na który składają się silne grupy fanowskie, to tutaj odbywa się najwięcej derbowych pojedynków.

Włoska Serie A to przede wszystkim wielka czwórka-Juventus Turyn, AC Milan, Inter Mediolan oraz AS Roma. W zależności od poszczególnych lat dołącza do niej Lazio Rzym, które również dysponuje budżetem w wysokości ponad 100mln euro. Pomiędzy tymi klubami a pozostałymi jest ogromna przepaść, warto wiedzieć, że kolejne zespoły mają zaledwie 20-30mln budżety. Z tego też względu liga jest mocno skonfliktowana, prawie 40 procent wpływów telewizyjnych trafia do czołowych 5-6 klubów, reszta dostaje znikomy procent. Wiele razy przedstawiciele takich zespołów jak Bologna czy Parma, próbowali coś z tym zrobić, jednak zawsze bezskutecznie. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest to, że corocznie o najwyższe cele i puchary walczą te same kluby, zamieniając się jedynie miejscami.

Serie A to dwadzieścia drużyn z których trzy najsłabsze corocznie spadają do niższej klasy rozgrywkowej Serie B. System rozgrywek to mecz i rewanż, każdy klub rozgrywa 38 spotkań. Ligę charakteryzuje brak przerwy pomiędzy rundami, praktycznie przez cały sezon rozgrywane są poszczególne kolejki.

Najbardziej utytułowany klub we włoskim futbolu to Juventus Turyn, który wygrał mistrzostwo 29 razy, w wyniku afery z ustawianiem meczy liczbę tą zweryfikowano na 27. Kolejne zasłużone kluby to te najbogatsze czyli Lazio, Roma, Milan i Inter oraz silne w przeszłości Torino, Genoa i Bologna. Do najpopularniejszych można zaliczyć jeszcze Parmę, Napoli oraz Sampdorię Genua.

Liga Mistrzów

Liga Mistrzów UEFA to europejskie rozgrywki piłkarskie, w których występują najsilniejsze kluby z całego kontynentu. Puchar został założony w 1991 roku, początkowo kwalifikowali się do niego tylko mistrzowie krajów. Przedstawiciele najsilniejszych lig mieli awans automatyczny, ci ze słabszych musieli grać w kwalifikacjach. Po kilku latach wprowadzono gruntowne zmiany, były one głównie wynikiem nacisku najsilniejszych klubów piłkarskich w Europie. Grupa tzw. G13 a później G16, groziła UEFA-ie, że zorganizuje zamknięte, właśnie rozgrywki. Federacja ugięła się i rozszerzyła Ligę Mistrzów na wicemistrzów oraz trzecie i czwarte drużyny najsilniejszych lig. W ten sposób rozgrywki stały się zmaganiami gigantów, klubów dysponujących największymi budżetami.

System rozgrywek Ligi Mistrzów opiera się na trzech fazach. Pierwsza to faza kwalifikacji, w której biorą udział przedstawiciele słabszych lig. Ma ona kilka stopni, tak więc do głównych rozgrywek dostają się tylko najsilniejsi. Główna część to rozgrywki w cztero zespołowych grupach, gdzie każdy gra z każdym mecz u siebie i rewanż. Do dalszej fazy awansują czołowe dwa zespoły z każdej grupy. We wcześniejszych latach po pierwszej fazie grupowej następowała kolejna, jednak z powodu napiętego kalendarza ostatnio ją zlikwidowano i rozgrywki odbywają się systemem play-off. O ile w poszczególnych rundach grane są dwa mecze to wielki finał odbywa się na wcześniej wyznaczonym stadionie, grany jest tylko jeden mecz.

Liga Mistrzów to oprócz wysokiego poziomu również ogromne pieniądze. Każdy mecz jest wynagradzany, dodatkowo klub otrzymuje premię za zwycięstwo i remis. Poza tym sam awans do tych rozgrywek to gwarantowana suma pieniędzy, kolejne fazy play-off również są premiowane. Dlatego też, w ostatnich latach, rozgrywki zaczęły być hermetyczne, ciężko dostać się do nich klubowi ze słabszej ligi. Prym w Lidze Mistrzów wiodą zespoły w Anglii, Hiszpanii i Włoch. Pojawiły się nawet propozycje aby zmienić system kwalifikacji na premiujący mistrzów krajowych, jednak poza drobnymi zmianami niewiele z tego wyszło.

Jeśli chodzi o triumfatorów to trzykrotnie rozgrywki wygrywał Real Madryt i AC Milan, dwukrotnie udało się to Barcelonie oraz Manchester United.

Premier League

Premiere League to najwyższa klasa rozgrywkowa w angielskim futbolu. Liga powstała w 1991 roku, po kilkukrotnych przekształceniach uzyskała obecny kształt. Początkowo w jej skład wchodziły trzy poziomy rozgrywek, jednak po reorganizacji Premiere League stała się konsorcjum, którego udziałowcami jest dwadzieścia czołowych klubów w Anglii.

System rozgrywek jest standardowy, każdy zespół gra z każdym mecz i rewanż, razem daje to 38 meczy w sezonie. Cały cykl rozgrywek to 380 spotkań. Za zwycięskie spotkanie przyznaje się trzy punkty, remis po jednym, przegrany punktów nie zdobywa. Końcową kolejność w tabeli ustala się według liczby punktów oraz stosunku zdobytych i straconych bramek. Z ligi spadają trzy najsłabsze zespoły.

Premiere League jest obecnie najsilniejszą piłkarską ligą na świecie. Siła ta wynika nie tylko z budżetów klubów, które należą do jednych z najwyższych, ale również z formy jaką one prezentują w międzynarodowych pucharach. Czołowe zespoły angielskie, tj. Manchester United, Chelsea i Arsenal z Londynu oraz Liverpool, cyklicznie występują w finalnych częściach Ligi Mistrzów czy Pucharu UEFA, przedstawiciele Premiere League wielokrotnie wygrywali tego typu rozgrywki. To w tych klubach grają najlepsi światowi piłkarze sprowadzani za kilkudziesięciomilionowe kwoty.

Sukces Premiere League to wynik przede wszystkim działania poszczególnych rządów Wielkiej Brytanii. Pod koniec lat 90-tych postanowiono walczyć z chuligaństwem na stadionach oraz przeprowadzić reorganizację rozgrywek. Wprowadzono surowe kary oraz zobligowano kluby do gruntownej modernizacji obiektów. Dzięki temu, w stosunkowo krótkim czasie, w Anglii praktycznie całkowicie znikły wybryki kibiców a stadiony zapełniły się. Wraz z tym przyszedł sukces marketingowy ligi, w kolejnych latach dostawała ona coraz większe pieniądze z tytułu praw telewizyjnych i sponsorskich. Kluby Premiere League stały się doskonałym miejscem do inwestowania, większość z nich jest już w posiadaniu kapitału międzynarodowego.

Rubin Kazań to nowa siła nie tylko w rosyjskim ale również w europejskim futbolu. Ten założony w 1958 roku klub dysponuje praktycznie nieograniczonym budżetem, jest w stanie kupić każdego piłkarza. Jak mawia prezes Rubina-jedynym ograniczeniem są chęci zawodników do gry w Kazaniu. Jest w tym sporo racji, ponieważ Kazań leży daleko na wschód od Moskwy, […]

Serwis prezentuje informacje na temat lig europejskich, takich jak: Angielska, Niemiecka, Francuska, Holenderska, Rosyjska, Szwedzka, Portugalska czy Polska.