Włochy to kraj gdzie piłka nożna jest niezwykle popularna. To kraj, który posiada jedną z najsilniejszych lig czyli Serie A. Jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę, że to właśnie tutaj odbywa się najwięcej derbowych pojedynków mających kilkudziesięcioletnią historię. Co ciekawe nie dotyczą one rywalizacji w obrębie miast ale również mają zasięg ponadregionalny.

Najstarsze włoskie derby to derby Turynu pomiędzy Juventusem a Torino. Obecnie rywalizacja tej pary wydaje się być śmieszna, jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu to właśnie Torino dominowało we włoskiej piłce i seriami zdobywało mistrzostwa. Na przyszłość klubu głęboki wpływ miała katastrofa lotnicza z 1949 roku, kiedy to zginęła w niej praktycznie cała drużyna. Po tym wydarzeniu klub już nie podniósł się i balansuje pomiędzy Serie A i Serie B. Jeśli chodzi o statystyki to są one bliskie remisu, Juventus wygrał 88 spotkań, remisem zakończyło się 61 a zwycięstwem Torino 74.

Kolejne ważne derbowe spotkania we Włoszech to pojedynki pomiędzy dwoma największymi klubami Mediolanu-Milanem i Interem. Pierwsze derby Mediolanu odbyły się w 1908 roku, od tego czasu rozegrano ponad 270 tego typu meczy. Ciekawostką jest fakt, że większość z nich odbyła się na tym samym stadionie-San Siro, który dzielą pomiędzy siebie oba kluby. Bilans derbów Mediolanu jest korzystny dla AC Milan, który wygrał 105 i zremisował 72 spotkania.

Derby Rzymu to chyba najbardziej zacięta rywalizacja w całej Europie. Dwa klub-Lazio i Roma, to nie tylko rywale z tego samego miasta, ich kibice dzielą się także pod względem sympatii politycznych. Kibice Romy są nastawieni lewicowo, z kolei Lazio to klub, który święcił największe sukcesy za czasów dyktatury Mussoliniego. Dodatkowo konflikt potęguje to, że oba zespoły rozgrywają swoje mecze na tym samym obiekcie, stadionie olimpijskim w Rzymie. Do obecnej chwili odbyło się ponad 160 meczy, 57 wygrała Roma, 43 Lazio.

Najmniej znane szerszemu gronu kibiców piłkarskich są Derby del Sole czyli derby słońca. Rywalizuje w nich Roma z Napoli. Historia tych pojedynków sięga 1929 roku, do tej pory 45 meczy wygrała Roma a 45 Napoli. Ciekawostką jest fakt, że kibice obu klubów przyjaźnią się, więc derby nie są wyrazem rywalizacji kibicowskiej lecz tylko regionalnej.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,