Trenowanie piłki nożnej

Piłka nożna jest sportem wzbudzającym wiele emocji. Duża grupa chłopców marzy o tym, aby zostać zawodowym piłkarzem. Wiąże się z tym bowiem sława, bogactwo, a także duża grupa fanów. Wśród małych dzieci, piłka nożna wzbudza bardzo duże zainteresowanie. W szkołach pojawiają się pierwsze treningi, a dla najlepszych organizowane są zajęcia pozalekcyjne. Chcąc jednak rozwijać swoje umiejętności na szerszą skalę, warto znaleźć szkołę piłkarską dla swojego dziecka. W naszym kraju funkcjonuje wiele takich szkółek, w których chłopcy znajdują się pod opieką profesjonalistów.

Osoby prowadzące takie szkoły posiadają doświadczenia, a także uprawnienia trenerskie. Uczą technik piłkarskich, które przekładane są na praktykę, a także uczą zdrowej rywalizacji zasad gdy fair play. W naszym kraju rośnie wiele talentów, warto w takim razie inwestować w rozwój umiejętności piłkarskich, abyśmy w przyszłości mogli pochwalić się doskonałą kadrą. Trenerzy już po niedługim czasie umieją powiedzieć, kto posiada dryg do piłko nożnej i ma szansę zrobić w tej dziedzinie naprawdę sporą karierę.

Johan Cruijff

Johan Cruijff to najwybitniejszy holenderski piłkarz, jeden z najlepszych w historii światowego futbolu. Karierę rozpoczynał jako chłopiec pomagający przy utrzymaniu murawy na stadionie Ajaxu. Kiedy grał w wolnym czasie z kolegami skauci klubu wypatrzyli go i w wieku kilkunastu lat rozpoczął profesjonalne szkolenie. Dość szybko znalazł się w pierwszej drużynie i stał się gwiazdą zespołu. Ajax z Cruijff’em w składzie seryjnie wygrywał mistrzostwa, trzykrotnie z rzędu zdobył również puchar Europy. Sukcesy oraz dobra gra skutkowała przejściem piłkarza do FC Barcelony.

W Barcie Cruijff stał się gwiazda światowego formatu, strzelał dziesiątki bramek w najważniejszych meczach. W tym samym czasie osiągnął również największy sukces z reprezentacją Holandii zdobywając w 1974 roku wicemistrzostwo świata. Po kilku latach gry w Hiszpanii, zawodnik skonfliktowany z władzami klubu odszedł do USA, gdzie grał w jednej z drużyn gwiazd. Było to w owym czasie dość modne w Stanach, sprowadzano kończących karierę popularnych zawodników i rozgrywano praktycznie wyłącznie pokazowe-towarzyskie mecze. Ostatnim klubem Cruijffa był holenderski NEC Nijmegen.

Po zakończeniu kariery zawodniczej, Cruijff zainteresował się trenerką. Został managerem Ajaxu z którym zdobył Puchar Zdobywców Pucharów oraz wiele trofeów w lidze. Kolejnym klubem była słynna Barcelona gdzie stworzył, uważaną za najlepszą w historii piłki, drużynę zwaną dream teamem. To wtedy zapoczątkował ofensywny styl gry znany z reprezentacji Holandii, Barcelona strzelała dużo bramek, zdobyła Puchar Zdobywców Pucharów oraz wygrała Puchar Europy. Również w lidze dominowała, zdobyła czterokrotnie z rzędu mistrzostwo Hiszpanii. Okres w którym Cruijff trenował klub uważany jest za jeden z najlepszych w historii Barcy.

Obecnie pełni on funkcję nieoficjalnego dyrektora w Barcelonie, pomimo braku stałego stanowiska ma olbrzymi wpływ na to co dzieje się w klubie. Z jego zdaniem liczą się zarówno prezesi jak i kibice. To m.in. on powoduje, że w Barcelonie grało i gra tak wielu piłkarzy holenderskiego pochodzenia.

Rubin Kazań

Rubin Kazań to nowa siła nie tylko w rosyjskim ale również w europejskim futbolu. Ten założony w 1958 roku klub dysponuje praktycznie nieograniczonym budżetem, jest w stanie kupić każdego piłkarza. Jak mawia prezes Rubina-jedynym ograniczeniem są chęci zawodników do gry w Kazaniu. Jest w tym sporo racji, ponieważ Kazań leży daleko na wschód od Moskwy, na totalnej prowincji. Samo miasto jest duże, ma ponad milion mieszkańców, jednak cywilizacyjnie jest strasznie zapóźnione. Stolica Tatarstanu to wielki ośrodek przemysłu generujący jednocześnie ogromną fale przestępczości. Pojawiają się nawet głosy, że właśnie za klubem stoi zorganizowany świat przestępczy i dlatego może sobie on pozwolić na tak wielki budżet. Zagraniczni piłkarze mają więc spore obawy przechodząc do Rubina, jednak coraz częściej górę biorą wielkie pieniądze jakie oferuje klub. Według nieoficjalnych danych drużyna ma na wydatki od 60 do 80 mln dolarów rocznie, do tego dochodzi budżet na transfery.

Rubin Kazań swoje mecze rozgrywa na miejskim Centralnym stadionie, który jest w stanie pomieścić około 30 tysięcy widzów. Jest to obiekt mocno przestarzały, powstały już projekty odnośnie budowy nowoczesnego 50-tysięcznika.

Jeśli chodzi o sukcesy to na razie Rubin nie ma ich za wiele. Przez wiele lat był to przeciętny klub, dopiero ostatnio został poważnie wzmocniony. Ogromny budżet zagwarantował w zeszłym roku pierwsze w historii klubu mistrzostwo Rosji. Kolejny sezon to następny triumf, obecny również należy do udanych. Także w Lidze Mistrzów Rubin rozegrał kilka dobrych meczy, korzystając głównie z atutu własnego boiska i trudnych warunków atmosferycznych panujących już od jesieni w Kazaniu.

Obecna kadra Rubina to głównie obcokrajowcy. O sile drużyny stanowią takie gwiazdy jak Hiszpan Cesar Navas, Ukrainiec Serhij Rebrow, Turek Gokdeniz Karadeniz oraz Rumun Ilie Cebanu. Dodatkowo kadrę uzupełniają wyróżniający się Rosjanie, Piotr Bystrow i Aleksandr Riazancew. W klubie gra również Polak Rafał Murawski.

America Meksyk

America to największy i najbardziej popularny klub piłkarski w Meksyku. Został założony w 1916 roku w stolicy kraju przez dwóch uczniów jezuickiego gimnazjum. Początkowo zespół był typowo amatorski, występował w miejskich ligach. Dopiero w latach 40-tych w Meksyku powstała krajowa liga, jednak America nie odgrywał w niej większego znaczenia. Rozkwit klubu przypadł na lata 50-te, kiedy to zespół wielokrotnie zdobył puchar kraju. Po kilkuletnim zamieszaniu jeśli chodzi o właścicieli America został kupiony przez jednego z najbogatszych Meksykanów, właściciela sieci stacji telewizyjnych. Był on w stanie inwestować ogromne, jak na warunki amerykańskie, pieniądze w drużynę.

Klub w kolejnych latach kilkukrotnie zdobył mistrzostwo kraju, łącznie ma ich na koncie 14. Pięciokrotnie wygrał również puchar mistrzów strefy CONCACAF, po dopuszczeniu do gry w Copa Libertadores dwa razy osiągnął półfinał. Mimo wszystko, patrząc na kilkudziesięcio milionowy budżet klubu osiągnięcia te nie zadowalają kibiców. Nie zgadzają się oni z linią właściciela, który począwszy od przejęcia zespołu w latach 60-tych, forsuje politykę zatrudniania zagranicznych piłkarzy. Dopiero w ostatnich latach władze drużyny odeszły od tego i skupiają się na lokalnych zawodnikach.

America rozgrywa swoje mecze na jednym z największych stadionów świata, mogącym pomieścić ponad 110 tysięcy widzów Estadio Azteca. Obiekt był wielokrotnie przebudowywany, dawniej miał pojemność ponad 130 tysięcy, odbywały się na nim również mecze mistrzostw świata w w 1986 roku. Stadion jest obiektem miejskim, swoje spotkania rozgrywa na nim kilka klubów.

Największym rywalem America w Meksyku jest klub Chivas. Mecze pomiędzy tymi zespołami należą do najzacieklejszych na świecie, kibice darzą się ogromną nienawiścią. Rywalizacja odbywa się na niespotykanym gdzie indziej poziomie, spotkania obserwują 100-tysięczne tłumy, dochodzi do bójek pomiędzy piłkarzami, działaczami i kibicami.

Boca Juniors

Boca Juniors Buenos Aires to jeden z najbardziej utytułowanych argentyńskich i południowoamerykańskich klubów. Został on założony w 1905 roku przez włoskich emigrantów, dlatego też w historii klubu można dostrzec wiele europejskich wpływów. Kibice Boca Juniors uważają się za lepszych właśnie z tytułu europejskiego pochodzenia, większość z nich należy do klasy robotniczej. Z kolei kibice lokalnego rywala River Plate wywodzą się z warstw zamożniejszych. Według ostatnich szacunków klub ma ponad 60 tysięcy zarejestrowanych sympatyków, według badań sondażowych 40 procent mieszkańców Argentyny kibicuje Boca Juniors.

Boca rozgrywa swoje mecze na jednym z najsłynniejszych stadionów świata, la Bombonera. Ma on ponad 60 tysięcy miejsc oraz niezwykle charakterystyczną budowę. Boisko z trzech stron otoczone jest trybunami w kształcie podkowy, czwarta strona jest zabudowana oddzielna trybuną vipowską.

Boca Juniors odnosił wiele sukcesów, warto wspomnieć, że aż 29-krotnie zdobył mistrzostwo kraju, 21-krotnie był wicemistrzem. Praktycznie w każdym sezonie ze swojej 100-letniej historii grał o najwyższe cele. Jeśli chodzi o rozgrywki międzynarodowe to klub dziewięć razy grał w finale Copa Libertadores sześciokrotnie go wygrywając. Zdobył również trzykrotnie puchar interkontynentalny pokonując w nim europejską drużynę.

Klub Boca Juniors znany jest z doskonałej pracy z młodzieżą. To tutaj wychowały się takie gwiazdy światowej piłki jak Riquelme czy Kily Gonzales. Tutaj swoją karierę rozpoczynał i kończył Maradona.

Ciekawą historię ma również herb klubu. Założyciele nie mogli się na żaden zdecydować i w końcu ustalili, że klub przyjmie barwy pierwszego statku który wpłynie do portu w Buenos Aires. Okazało się, że okręt był pod szwedzką banderą, tak więc od tamtego momentu barwami Boca Juniors są kolory niebieski i złoty. Niebieski stanowi tło a złote są gwiazdki których liczba zależy od ilości tytułów mistrzowskich. Herb jest więc ciągle modyfikowany, w przypadku zdobycia kolejnego mistrzostwa Argentyny dodawana jest gwiazdka.

Bayern Monachium

Bayern Monachium jest najbardziej utytułowanym klubem niemieckim, zarówno w obrębie kraju jak i w Europie. Zdobył aż 21-krotnie tytuł mistrza Niemiec, 14-krotnie wygrał puchar kraju, cztery razy triumfował w Lidze Mistrzów, raz w Pucharze Zdobywców Pucharów.

Bayern Monachium został założony w 1900 roku, już od samych początków piłki w Niemczech dominował w rozgrywkach. Niestety, kiedy w 1963 roku chciano założyć ligę nie znalazł się w gronie klubów nominowanych do występów w niej. Musiał przejść drogę kwalifikacji, jednak kiedy awansował do Bundesligi to już nigdy z niej nie spadł. W pierwszym sezonie zajął trzecie miejsce, kolejne lata obfitowały w czołowe lokaty. Wielokrotnie seriami zdobywał mistrzostwo, to w Bayernie grali najlepsi niemieccy zawodnicy. Największe sukcesy klubu to lata 70-te, kiedy to dominował on zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej.

Bawarski klub rozgrywa swoje mecze na nowej Alianz Arena, która została wybudowana na mistrzostwa świata w 2006 roku. Obiekt może pomieścić prawie 70 tysięcy widzów, jest jednym z najnowocześniejszych stadionów na świecie. Wcześniej, domowe mecze Bayern grał na stadionie olimpijskim w Monachium, który dzielił z miejscowym rywalem TSV.

Warto wiedzieć, że Bayern nie jest klubem miejskim, większość Monachijczyków kibicuje właśnie TSV. Kibice Bayernu pochodzą głównie z regionu Bawarii. Klub ma ponad 150 tysięcy członków oraz prawie 2,5 tysiąca oficjalnych fanklubów. Alianz Arena praktycznie na każdym meczu zapełnia się do ostatniego miejsca, karnety na sezon są natychmiast wykupowane. Bayern jest wielosekcyjny, oprócz dominującej piłki nożnej posiada m.in. zespoły piłki ręcznej, koszykówki i tenisa stołowego.

Do najwybitniejszych piłkarzy z historii klubu zalicza się przede wszystkim Franza Beckenbauera. Inni to Uli Hoenes, Sep Maier, Gerd Muller oraz Stefan Effenber i Lothar Matthaus. Obecnie klub coraz częściej stawia na obcokrajowców, niedawno sprowadzone gwiazdy to m.in. Luca Toni, Franc Ribery czy Arjen Robben.

Bayern Monachium

Lionel Messi

Lionel Messi już w wieku kilkunastu lat został okrzyknięty następcą Maradony. Jest piłkarzem pochodzącym z Argentyny, urodził się w 1987 roku w Rosario.W wieku 13 lat wyjechał do Europy dostrzeżony przez skautów Barcelony. Początkowo nie był podstawowym zawodnikiem, pomimo że regularnie występował w meczach Primera Division. Dopiero dwa lata temu jego talent eksplodował, znalazł się na stałe w pierwszym składzie Barcy, strzelił w lidze kilkanaście bramek.

Messi z Barceloną odniósł liczne sukcesy, oprócz trzech mistrzostw Hiszpanii wygrał puchar, superpuchar kraju i Europy, klubowe mistrzostwa świata oraz Ligę Mistrzów. Także w reprezentacji zaliczył udane występy, największy sukces to na pewno mistrzostwo olimpijskie na igrzyskach w Pekinie. Z kolei Copa America zajął z zespołem drugie miejsce, wygrał młodzieżowe mistrzostwa świata. Poza tym już wcześniej, w 2006 roku, był najmłodszym zawodnikiem reprezentacji Argentyny jaki wystąpił na mistrzostwach świata.

Lionel Messi od najmłodszych lat uprawiał piłkę nożną, jednak nie ominęły go również poważne problemy zdrowotne. Z racji niskiego wzrostu podejrzewano u niego pewien rodzaj karłowatości, m.in. z tego powodu rodzina zabrała go do Europy aby tutaj przeszedł terapię hormonalną. Jeśli chodzi o kluby jakie reprezentował w karierze to w Argentynie większej kariery nie zdążył zrobić. Grał w kilku amatorskich drużynach po czym trafił do dość znanego w kraju Newell’s Old Boys. To właśnie tam wypatrzyła go katalońska Barcelona, która zgodziła się nawet sfinansować pobyt całej rodziny w Europie.

Mimo młodego wieku Messi jest laureatem najważniejszych wyróżnień w zawodowym futbolu. W 2009 roku  dostał Złotą Piłkę France Football oraz został uznany piłkarzem roku FIFA. Messi to także gwiazda przemysłu gier komputerowych, to jego zdjęcie znajduje się na okładce serii PRO Evolution Soccer, to on został zaangażowany jako główna ikona reklamująca tą grę.

Boiskowy pseudonim zawodnika to La Pulga czyli Pchła, nadany mu z racji jego niezwykłej szybkości, umiejętności dryblingu i sprytu.

Serie A

Serie A to wyjątkowa liga piłkarska. Co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak ciągle klasyfikowana jest w wielkiej trójce. Ostatnio wiele klubów miało problemy finansowe, budżety zostały znacząco zredukowane, jednak czołówka ciągle należy do najsilniejszych w Europie. Serie A to chyba ostatnia liga, która nie do końca poddała się komercji. To na włoskich stadionach dominuje jeszcze klasyczny styl kibicowania na który składają się silne grupy fanowskie, to tutaj odbywa się najwięcej derbowych pojedynków.

Włoska Serie A to przede wszystkim wielka czwórka-Juventus Turyn, AC Milan, Inter Mediolan oraz AS Roma. W zależności od poszczególnych lat dołącza do niej Lazio Rzym, które również dysponuje budżetem w wysokości ponad 100mln euro. Pomiędzy tymi klubami a pozostałymi jest ogromna przepaść, warto wiedzieć, że kolejne zespoły mają zaledwie 20-30mln budżety. Z tego też względu liga jest mocno skonfliktowana, prawie 40 procent wpływów telewizyjnych trafia do czołowych 5-6 klubów, reszta dostaje znikomy procent. Wiele razy przedstawiciele takich zespołów jak Bologna czy Parma, próbowali coś z tym zrobić, jednak zawsze bezskutecznie. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest to, że corocznie o najwyższe cele i puchary walczą te same kluby, zamieniając się jedynie miejscami.

Serie A to dwadzieścia drużyn z których trzy najsłabsze corocznie spadają do niższej klasy rozgrywkowej Serie B. System rozgrywek to mecz i rewanż, każdy klub rozgrywa 38 spotkań. Ligę charakteryzuje brak przerwy pomiędzy rundami, praktycznie przez cały sezon rozgrywane są poszczególne kolejki.

Najbardziej utytułowany klub we włoskim futbolu to Juventus Turyn, który wygrał mistrzostwo 29 razy, w wyniku afery z ustawianiem meczy liczbę tą zweryfikowano na 27. Kolejne zasłużone kluby to te najbogatsze czyli Lazio, Roma, Milan i Inter oraz silne w przeszłości Torino, Genoa i Bologna. Do najpopularniejszych można zaliczyć jeszcze Parmę, Napoli oraz Sampdorię Genua.

Liga Mistrzów

Liga Mistrzów UEFA to europejskie rozgrywki piłkarskie, w których występują najsilniejsze kluby z całego kontynentu. Puchar został założony w 1991 roku, początkowo kwalifikowali się do niego tylko mistrzowie krajów. Przedstawiciele najsilniejszych lig mieli awans automatyczny, ci ze słabszych musieli grać w kwalifikacjach. Po kilku latach wprowadzono gruntowne zmiany, były one głównie wynikiem nacisku najsilniejszych klubów piłkarskich w Europie. Grupa tzw. G13 a później G16, groziła UEFA-ie, że zorganizuje zamknięte, właśnie rozgrywki. Federacja ugięła się i rozszerzyła Ligę Mistrzów na wicemistrzów oraz trzecie i czwarte drużyny najsilniejszych lig. W ten sposób rozgrywki stały się zmaganiami gigantów, klubów dysponujących największymi budżetami.

System rozgrywek Ligi Mistrzów opiera się na trzech fazach. Pierwsza to faza kwalifikacji, w której biorą udział przedstawiciele słabszych lig. Ma ona kilka stopni, tak więc do głównych rozgrywek dostają się tylko najsilniejsi. Główna część to rozgrywki w cztero zespołowych grupach, gdzie każdy gra z każdym mecz u siebie i rewanż. Do dalszej fazy awansują czołowe dwa zespoły z każdej grupy. We wcześniejszych latach po pierwszej fazie grupowej następowała kolejna, jednak z powodu napiętego kalendarza ostatnio ją zlikwidowano i rozgrywki odbywają się systemem play-off. O ile w poszczególnych rundach grane są dwa mecze to wielki finał odbywa się na wcześniej wyznaczonym stadionie, grany jest tylko jeden mecz.

Liga Mistrzów to oprócz wysokiego poziomu również ogromne pieniądze. Każdy mecz jest wynagradzany, dodatkowo klub otrzymuje premię za zwycięstwo i remis. Poza tym sam awans do tych rozgrywek to gwarantowana suma pieniędzy, kolejne fazy play-off również są premiowane. Dlatego też, w ostatnich latach, rozgrywki zaczęły być hermetyczne, ciężko dostać się do nich klubowi ze słabszej ligi. Prym w Lidze Mistrzów wiodą zespoły w Anglii, Hiszpanii i Włoch. Pojawiły się nawet propozycje aby zmienić system kwalifikacji na premiujący mistrzów krajowych, jednak poza drobnymi zmianami niewiele z tego wyszło.

Jeśli chodzi o triumfatorów to trzykrotnie rozgrywki wygrywał Real Madryt i AC Milan, dwukrotnie udało się to Barcelonie oraz Manchester United.

Premier League

Premiere League to najwyższa klasa rozgrywkowa w angielskim futbolu. Liga powstała w 1991 roku, po kilkukrotnych przekształceniach uzyskała obecny kształt. Początkowo w jej skład wchodziły trzy poziomy rozgrywek, jednak po reorganizacji Premiere League stała się konsorcjum, którego udziałowcami jest dwadzieścia czołowych klubów w Anglii.

System rozgrywek jest standardowy, każdy zespół gra z każdym mecz i rewanż, razem daje to 38 meczy w sezonie. Cały cykl rozgrywek to 380 spotkań. Za zwycięskie spotkanie przyznaje się trzy punkty, remis po jednym, przegrany punktów nie zdobywa. Końcową kolejność w tabeli ustala się według liczby punktów oraz stosunku zdobytych i straconych bramek. Z ligi spadają trzy najsłabsze zespoły.

Premiere League jest obecnie najsilniejszą piłkarską ligą na świecie. Siła ta wynika nie tylko z budżetów klubów, które należą do jednych z najwyższych, ale również z formy jaką one prezentują w międzynarodowych pucharach. Czołowe zespoły angielskie, tj. Manchester United, Chelsea i Arsenal z Londynu oraz Liverpool, cyklicznie występują w finalnych częściach Ligi Mistrzów czy Pucharu UEFA, przedstawiciele Premiere League wielokrotnie wygrywali tego typu rozgrywki. To w tych klubach grają najlepsi światowi piłkarze sprowadzani za kilkudziesięciomilionowe kwoty.

Sukces Premiere League to wynik przede wszystkim działania poszczególnych rządów Wielkiej Brytanii. Pod koniec lat 90-tych postanowiono walczyć z chuligaństwem na stadionach oraz przeprowadzić reorganizację rozgrywek. Wprowadzono surowe kary oraz zobligowano kluby do gruntownej modernizacji obiektów. Dzięki temu, w stosunkowo krótkim czasie, w Anglii praktycznie całkowicie znikły wybryki kibiców a stadiony zapełniły się. Wraz z tym przyszedł sukces marketingowy ligi, w kolejnych latach dostawała ona coraz większe pieniądze z tytułu praw telewizyjnych i sponsorskich. Kluby Premiere League stały się doskonałym miejscem do inwestowania, większość z nich jest już w posiadaniu kapitału międzynarodowego.

Kazimierz Deyna

Kazimierz Deyna uważany jest za najwybitniejszego piłkarza w historii polskiego futbolu. Urodził się on w Starogardzie Gdańskim, jego pierwszym znanym ligowym klubem był ŁKS. Już w swoim debiucie strzelił pięć bramek co skutkowało awansem do pierwszego składu drużyny. Niestety, w pierwszej lidze zagrał tylko jeden mecz po którym został powołany do wojska. Odbywając służbę wojskową niechcący stał się przedmiotem targów pomiędzy klubami. Praktykowana w owym czasie zasada, że zawodnicy powołani do wojska mogą grać w wojskowych klubach została wykorzystana przez Legię Warszawa. Ciekawostką jest fakt, że warszawski klub wcale nie upierał się przy Deynie, był on wówczas początkującym piłkarzem.

Swoją karierę Deyna rozwinął właśnie w Legii. Został królem środka boiska, niedługo okrzyknięto go najlepszym rozgrywającym w historii polskiej piłki, regularnie grał w narodowej reprezentacji. Był główną gwiazdą olimpiady w Monachium, gdzie został królem strzelców a Polska zdobyła złoty medal. W tym samym roku, zdobył szóste miejsce w plebiscycie France Football na najlepszego piłkarza Europy, dwa lata później w 1973 roku znalazł się na podium. W kolejnych latach odniósł największy sukces w karierze, zdobył z reprezentacją brązowy medal mistrzostw świata.

Znakomite występy w reprezentacji i klubie zaowocowały wieloma ofertami z zagranicy. Niestety, przez lata piłkarz nie dostawał pozwolenia od władz na wyjazd. Dopiero w 1978 roku uzyskał je i wyjechał do Anglii gdzie podpisał kontrakt z Manchesterem City. Jednak Deyna nie grał często w zespole, był pomijany w składzie meczowym. W 1981 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych a dokładnie do San Diego, gdzie grał do końca swojej kariery.

Kazimierz Deyna grał również jedną z głównych ról w hicie kinowym jakim był film Ucieczka do zwycięstwa. Zagrał tam obok takich gwiazd piłki jak Pele czy Bobby Moor. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie, zginął w wypadku samochodowym, prawdopodobnie zasnął za kierownicą.

Torino FC 1906

Torino to zapomniany wołoski klub, który szczególnie w okresie powojennym stanowił główną siłę we włoskiej piłce ligowej. Drużyna zdobyła siedem tytułów mistrzowskich, pierwszy w 1928 roku a ostatni w 1976, oraz 5-krotnie wygrała puchar kraju. Jeśli chodzi o sukcesy międzynarodowe to największy nastąpił w 1992 roku, kiedy to Torino grało w finale Pucharu UEFA.

Torino powstało w 1906 roku jako AC Torino. W kolejnych latach był znany jako AC Torino, w 1970 roku zmieniono nazwę na Torino Calcio. Od 2005 roku klub tytułuje się Torino FC 1906. Jeśli chodzi o przydomki to kibice używają dwóch, il Granata od kasztanowych barw klubowych oraz il Toro czyli byki.

Zespół rozgrywa swoje mecze na niespełna 30-tysięcznym stadionie Olimpico di Torino, który był m.in. główna areną zimowych igrzysk w 2006 roku. Ostatnio klub dzieli stadion z Juventusem, który rozgrywa tutaj swoje mecze na czas modernizacji własnego obiektu. Warto wiedzieć, że Torino to typowo miejski klub, zdecydowana większość turyńczyków kibicuje właśnie niemu a nie bardziej znanej Starej Damie. Kibice Juventusu pochodzą głównie z regionu oraz okolicznych miejscowości stanowiących aglomerację Turynu.

Torino ma niezwykle burzliwą historię, nie wiadomo w jakim miejscu byłby klub gdyby nie jedno wydarzenie. Chodzi o katastrofę lotniczą z 1949 roku, kiedy to samolot wraz z wracającymi zawodnikami z meczu towarzyskiego z Benfiką rozbił się w okolicach miasta. Od tego momentu, z drobnymi wyjątkami, klub staczał się po równi pochyłej. Nigdy już nie odbudował swojej potęgi o której świadczy to, że przed katastrofą większość kadry włoskiej pochodziła właśnie z tej drużyny. Zdarzały się mecze, w których na boisku w barwach Włoch występowało nawet 10-ciu zawodników Torino. Co prawda jeszcze w 1976 roku Torino zdobyło mistrzostwo, jednak szczególnie od lat 90-tych zostało zdystansowane przed czołówkę ligową, m.in. przez lokalnego rywala Juventus. Obecnie zespół jest typowym średniakiem, przeplata sezony w Serie A i na zapleczu.

Primera Division

Primera Division jest obecnie drugą siłą europejską jeśli chodzi o ligową piłkę. Ustępuje tylko Premier League, nieznacznie wyprzedza Serie A. Pierwsze rozgrywki odbyły się w sezonie 1928/29, wygrała je FC Barcelona.

O sile całej ligi decydują głównie dwa kluby-Real Madryt i FC Barcelona.  To one mają najwyższe budżety, nie tylko w Hiszpanii ale również w Europie. Dysponują kwotami przekraczającymi ćwierć miliarda euro, rywali z własnego podwórka poważnie dystansują. Budżet kolejnej Walencji to około 100mln euro. Następne kluby mają już zdecydowanie mniejsze środki. Poza tym rywalizacja Barcelony i Realu ma znaczenie nie tylko sportowe, mecze pomiędzy tymi klubami określane są jako derby Hiszpanii a nawet derby Europy. Barcelona jest klubem katalońskim i jej kibice podkreślają odrębność przy każdej okazji.

Primera Division to dwadzieścia klubów grających systemem każdy z każdym. Do niższej ligi spadają trzy ostatnie, dwa czołowe awansują do Ligi Mistrzów, kolejne dwa grają w eliminacjach do tych rozgrywek. Liga ma do rozdysponowania również trzy miejsca w Pucharze UEFA. Do najsilniejszych klubów oprócz wielkiej dwójki, zalicza się również Valencia, Atletico Madryt oraz Villareal.

Liga hiszpańska jest wyjątkowa z tego względu, że piłka w tym kraju traktowana jest w wyjątkowy sposób. Kluby są oczkiem w głowach regionów, często zdarza się, że to władze samorządowe ratują ich byt kiedy są zagrożone bankructwem. Poza tym, sport to także sposób na identyfikacje narodową i pokazanie odrębności wobec metropolii. Czynią tak na przykład Baskowie, ich najbardziej utytułowany klub Athletic Bilbao zatrudnia tylko rodowitych Basków. Niestety, poprzez taką politykę nie ma szans na większe sukcesy, jednak zarówno kibice jak i władze klubu nie zamierzają takiego podejścia zmieniać.

Najwięcej tytułów mistrzowskim ma na swoim koncie Real Madryt który wygrał ligę 31-krotnie, kolejna Barcelona to 19 zwycięstw. Utytułowane są również Atletico Madryt-9 mistrzostw, Athletic Bilbao-8 oraz Valencia-6.

Wayne Rooney

Wayne Rooney od najmłodszych lat związany był z liverpoolskim Evertonem. To w szkółce tego klubu został ukształtowany jako wartościowy piłkarz, tam również występował w swoich pierwszych meczach w Premiere League. Już w Evertonie szybko stał się wyróżniającym angielskim piłkarzem, kwestią czasu było jego przejście do silniejszego klubu. Po dwóch sezonach przeniósł się za ponad 25 mln funtów do Manchesteru United.

Dopiero z United mógł zacząć odnosić prawdziwe sukcesy. Z klubem zdobył trzykrotnie mistrzostwo ligi, dwa razy wywalczył puchar oraz wygrał piłkarską Ligę Mistrzów. Także do reprezentacji Anglii trafił dość szybko, na Euro 2004 został najmłodszym w historii strzelcem bramki. Dzięki czterem golom strzelonym na tej imprezie został jednym z najskuteczniejszych strzelców.

Wayne Rooney jest obecnie uważany za jednego z najzdolniejszych piłkarzy młodego pokolenia. Świadczą o tym jego dokonania, kolejno łamał różne bariery i ustanawiał rekordy. Został m.in. najmłodszym strzelcem gola w Premiere League, był swego czasu najmłodszym debiutantem w reprezentacji Anglii.

Nominalna pozycją zawodnika jest atak, jednak coraz częściej wystawiany jest on w klubie w linii pomocy. Co prawda strzela mniej bramek, jednak stał się w Manchesterze United ważnym dogrywającym i asystującym. W ten sposób wypełnił lukę po odejściu Cristiano Ronaldo. Mimo wszystko w obecnym sezonie jest na razie najskuteczniejszym zawodnikiem swojego klubu, gole i asysty czynią go jednocześnie najbardziej wartościowym.

Wayne Rooney stał się również ikona popkultury. Jest piłkarzem rozpoznawalnym praktycznie na całym świecie, jest bohaterem komiksów i gier. Zdobył również wiele międzynarodowych wyróżnień, m.in. dla najlepszego zawodnika młodego pokolenia, najlepszego piłkarza ligi angielskiej w sezonie 05/06, został królem strzelców oraz laureatem złotej piłki na klubowych mistrzostwach świata w 2008 roku, w ostatnich eliminacjach do mistrzostw świata został wicekrólem strzelców.

Boca Juniors Buenos Aires to jeden z najbardziej utytułowanych argentyńskich i południowoamerykańskich klubów. Został on założony w 1905 roku przez włoskich emigrantów, dlatego też w historii klubu można dostrzec wiele europejskich wpływów. Kibice Boca Juniors uważają się za lepszych właśnie z tytułu europejskiego pochodzenia, większość z nich należy do klasy robotniczej. Z kolei kibice lokalnego […]

Serwis prezentuje informacje na temat lig europejskich, takich jak: Angielska, Niemiecka, Francuska, Holenderska, Rosyjska, Szwedzka, Portugalska czy Polska.