Kazimierz Deyna uważany jest za najwybitniejszego piłkarza w historii polskiego futbolu. Urodził się on w Starogardzie Gdańskim, jego pierwszym znanym ligowym klubem był ŁKS. Już w swoim debiucie strzelił pięć bramek co skutkowało awansem do pierwszego składu drużyny. Niestety, w pierwszej lidze zagrał tylko jeden mecz po którym został powołany do wojska. Odbywając służbę wojskową niechcący stał się przedmiotem targów pomiędzy klubami. Praktykowana w owym czasie zasada, że zawodnicy powołani do wojska mogą grać w wojskowych klubach została wykorzystana przez Legię Warszawa. Ciekawostką jest fakt, że warszawski klub wcale nie upierał się przy Deynie, był on wówczas początkującym piłkarzem.

Swoją karierę Deyna rozwinął właśnie w Legii. Został królem środka boiska, niedługo okrzyknięto go najlepszym rozgrywającym w historii polskiej piłki, regularnie grał w narodowej reprezentacji. Był główną gwiazdą olimpiady w Monachium, gdzie został królem strzelców a Polska zdobyła złoty medal. W tym samym roku, zdobył szóste miejsce w plebiscycie France Football na najlepszego piłkarza Europy, dwa lata później w 1973 roku znalazł się na podium. W kolejnych latach odniósł największy sukces w karierze, zdobył z reprezentacją brązowy medal mistrzostw świata.

Znakomite występy w reprezentacji i klubie zaowocowały wieloma ofertami z zagranicy. Niestety, przez lata piłkarz nie dostawał pozwolenia od władz na wyjazd. Dopiero w 1978 roku uzyskał je i wyjechał do Anglii gdzie podpisał kontrakt z Manchesterem City. Jednak Deyna nie grał często w zespole, był pomijany w składzie meczowym. W 1981 roku przeniósł się do Stanów Zjednoczonych a dokładnie do San Diego, gdzie grał do końca swojej kariery.

Kazimierz Deyna grał również jedną z głównych ról w hicie kinowym jakim był film Ucieczka do zwycięstwa. Zagrał tam obok takich gwiazd piłki jak Pele czy Bobby Moor. Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie, zginął w wypadku samochodowym, prawdopodobnie zasnął za kierownicą.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,