Liga Mistrzów UEFA to europejskie rozgrywki piłkarskie, w których występują najsilniejsze kluby z całego kontynentu. Puchar został założony w 1991 roku, początkowo kwalifikowali się do niego tylko mistrzowie krajów. Przedstawiciele najsilniejszych lig mieli awans automatyczny, ci ze słabszych musieli grać w kwalifikacjach. Po kilku latach wprowadzono gruntowne zmiany, były one głównie wynikiem nacisku najsilniejszych klubów piłkarskich w Europie. Grupa tzw. G13 a później G16, groziła UEFA-ie, że zorganizuje zamknięte, właśnie rozgrywki. Federacja ugięła się i rozszerzyła Ligę Mistrzów na wicemistrzów oraz trzecie i czwarte drużyny najsilniejszych lig. W ten sposób rozgrywki stały się zmaganiami gigantów, klubów dysponujących największymi budżetami.

System rozgrywek Ligi Mistrzów opiera się na trzech fazach. Pierwsza to faza kwalifikacji, w której biorą udział przedstawiciele słabszych lig. Ma ona kilka stopni, tak więc do głównych rozgrywek dostają się tylko najsilniejsi. Główna część to rozgrywki w cztero zespołowych grupach, gdzie każdy gra z każdym mecz u siebie i rewanż. Do dalszej fazy awansują czołowe dwa zespoły z każdej grupy. We wcześniejszych latach po pierwszej fazie grupowej następowała kolejna, jednak z powodu napiętego kalendarza ostatnio ją zlikwidowano i rozgrywki odbywają się systemem play-off. O ile w poszczególnych rundach grane są dwa mecze to wielki finał odbywa się na wcześniej wyznaczonym stadionie, grany jest tylko jeden mecz.

Liga Mistrzów to oprócz wysokiego poziomu również ogromne pieniądze. Każdy mecz jest wynagradzany, dodatkowo klub otrzymuje premię za zwycięstwo i remis. Poza tym sam awans do tych rozgrywek to gwarantowana suma pieniędzy, kolejne fazy play-off również są premiowane. Dlatego też, w ostatnich latach, rozgrywki zaczęły być hermetyczne, ciężko dostać się do nich klubowi ze słabszej ligi. Prym w Lidze Mistrzów wiodą zespoły w Anglii, Hiszpanii i Włoch. Pojawiły się nawet propozycje aby zmienić system kwalifikacji na premiujący mistrzów krajowych, jednak poza drobnymi zmianami niewiele z tego wyszło.

Jeśli chodzi o triumfatorów to trzykrotnie rozgrywki wygrywał Real Madryt i AC Milan, dwukrotnie udało się to Barcelonie oraz Manchester United.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,