Primera Division jest obecnie drugą siłą europejską jeśli chodzi o ligową piłkę. Ustępuje tylko Premier League, nieznacznie wyprzedza Serie A. Pierwsze rozgrywki odbyły się w sezonie 1928/29, wygrała je FC Barcelona.

O sile całej ligi decydują głównie dwa kluby-Real Madryt i FC Barcelona.  To one mają najwyższe budżety, nie tylko w Hiszpanii ale również w Europie. Dysponują kwotami przekraczającymi ćwierć miliarda euro, rywali z własnego podwórka poważnie dystansują. Budżet kolejnej Walencji to około 100mln euro. Następne kluby mają już zdecydowanie mniejsze środki. Poza tym rywalizacja Barcelony i Realu ma znaczenie nie tylko sportowe, mecze pomiędzy tymi klubami określane są jako derby Hiszpanii a nawet derby Europy. Barcelona jest klubem katalońskim i jej kibice podkreślają odrębność przy każdej okazji.

Primera Division to dwadzieścia klubów grających systemem każdy z każdym. Do niższej ligi spadają trzy ostatnie, dwa czołowe awansują do Ligi Mistrzów, kolejne dwa grają w eliminacjach do tych rozgrywek. Liga ma do rozdysponowania również trzy miejsca w Pucharze UEFA. Do najsilniejszych klubów oprócz wielkiej dwójki, zalicza się również Valencia, Atletico Madryt oraz Villareal.

Liga hiszpańska jest wyjątkowa z tego względu, że piłka w tym kraju traktowana jest w wyjątkowy sposób. Kluby są oczkiem w głowach regionów, często zdarza się, że to władze samorządowe ratują ich byt kiedy są zagrożone bankructwem. Poza tym, sport to także sposób na identyfikacje narodową i pokazanie odrębności wobec metropolii. Czynią tak na przykład Baskowie, ich najbardziej utytułowany klub Athletic Bilbao zatrudnia tylko rodowitych Basków. Niestety, poprzez taką politykę nie ma szans na większe sukcesy, jednak zarówno kibice jak i władze klubu nie zamierzają takiego podejścia zmieniać.

Najwięcej tytułów mistrzowskim ma na swoim koncie Real Madryt który wygrał ligę 31-krotnie, kolejna Barcelona to 19 zwycięstw. Utytułowane są również Atletico Madryt-9 mistrzostw, Athletic Bilbao-8 oraz Valencia-6.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,