Puchar Zdobywców Pucharów to nieistniejące już międzynarodowe rozgrywki klubowe prowadzone przez UEFA. Puchar powstał w 1961 roku, ostatni finał rozegrano w 1999 roku. Powodem likwidacji PZP była obniżająca się ranga rozgrywek, coraz mniejsze zainteresowanie nimi ze strony samych klubów jak i sponsorów. Puchar nie był atrakcyjny ani ze strony sportowej dla stacji telewizyjnych ani ze strony finansowej dla klubów. Pojawiały się głosy z poszczególnych klubów, głównie tych silniejszych, że zamiast zarabiać muszą jeszcze dokładać do tych rozgrywek. Postanowiono również powołać elitarna Ligę Mistrzów która miała być flagowym produktem UEFA. Dodatkowo, grafik piłkarski w Europie był tak napięty, że konieczna stała się redukcja liczby rozgrywanych spotkań.

Mecze Pucharu Zdobywców Pucharów odbywały się zwyczajowo we czwartki, system rozgrywek obywał się na zasadzie wielorundowych kwalifikacji oraz zasadniczej fazy pucharowej. Rozgrywano dwa mecze, u siebie i na wyjeździe, wyjątkiem był sam finał rozgrywek, który składał się z jednego spotkania. Co ciekawe, zdarzały się lata w których w poszczególnych rundach musiano powtarzać mecze, rozgrywać trzecie spotkania. Taki przypadek spotkał m.in. polski Górnik Zabrze w pojedynku z Romą. Po dwumeczu był idealny remis, o awansie zdecydował rzut monetą.

Łącznie, Puchar Zdobywców Pucharów wygrało 32 kluby. W finałach grało 55 klubów z 17 krajów. Najwięcej triumfów na koncie ma FC Barcelona, która wygrała puchar 4-krotnie. Dwukrotnie finał roztrzygnęły na swoją korzyść kluby Dynama Kijów, Anderlecht Bruksela, AC Milan i Chelsea. Ciekawostką jest fakt, że żadnej drużynie nie udało się zdobyć trofeum na własność. Niezbędnym wymogiem było wygranie pięciokrotne pucharu lub trzykrotnie z rzędu.

Ostatni finał Pucharu Zdobywców Pucharów odbył się 19 maja 1999 roku na stadionie Aston Villi w Birmingham w Anglii. Spotkały się w nim włoskie Lazio Rzym i hiszpański Real Mallorca. Po emocjonującym meczu i remisowej pierwszej połowie, wygrali Włosi 2:1.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,