Serie A to wyjątkowa liga piłkarska. Co prawda lata świetności ma już za sobą, jednak ciągle klasyfikowana jest w wielkiej trójce. Ostatnio wiele klubów miało problemy finansowe, budżety zostały znacząco zredukowane, jednak czołówka ciągle należy do najsilniejszych w Europie. Serie A to chyba ostatnia liga, która nie do końca poddała się komercji. To na włoskich stadionach dominuje jeszcze klasyczny styl kibicowania na który składają się silne grupy fanowskie, to tutaj odbywa się najwięcej derbowych pojedynków.

Włoska Serie A to przede wszystkim wielka czwórka-Juventus Turyn, AC Milan, Inter Mediolan oraz AS Roma. W zależności od poszczególnych lat dołącza do niej Lazio Rzym, które również dysponuje budżetem w wysokości ponad 100mln euro. Pomiędzy tymi klubami a pozostałymi jest ogromna przepaść, warto wiedzieć, że kolejne zespoły mają zaledwie 20-30mln budżety. Z tego też względu liga jest mocno skonfliktowana, prawie 40 procent wpływów telewizyjnych trafia do czołowych 5-6 klubów, reszta dostaje znikomy procent. Wiele razy przedstawiciele takich zespołów jak Bologna czy Parma, próbowali coś z tym zrobić, jednak zawsze bezskutecznie. Wynikiem takiego stanu rzeczy jest to, że corocznie o najwyższe cele i puchary walczą te same kluby, zamieniając się jedynie miejscami.

Serie A to dwadzieścia drużyn z których trzy najsłabsze corocznie spadają do niższej klasy rozgrywkowej Serie B. System rozgrywek to mecz i rewanż, każdy klub rozgrywa 38 spotkań. Ligę charakteryzuje brak przerwy pomiędzy rundami, praktycznie przez cały sezon rozgrywane są poszczególne kolejki.

Najbardziej utytułowany klub we włoskim futbolu to Juventus Turyn, który wygrał mistrzostwo 29 razy, w wyniku afery z ustawianiem meczy liczbę tą zweryfikowano na 27. Kolejne zasłużone kluby to te najbogatsze czyli Lazio, Roma, Milan i Inter oraz silne w przeszłości Torino, Genoa i Bologna. Do najpopularniejszych można zaliczyć jeszcze Parmę, Napoli oraz Sampdorię Genua.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,