Szachtar Donieck to nowa siła w europejskiej piłce, klub od kilkunastu lat systematycznie budowany. Co prawda został założony w 1936 roku, jednak jego właściwa historia zaczęła się dopiero po uzyskaniu niepodległości przez Ukrainę i przejęciu klubu przez jednego z najbogatszych Ukraińców Rinata Achmetowa. To on inwestuje olbrzymie pieniądze w zespół, kupuje dobrych zagranicznych piłkarzy oraz zatrudnia trenerów-obcokrajowców.

Klub pod rządami Achmetowa czterokrotnie wygrał ligę ukraińską oraz 10-krotnie zajął drugie miejsce. Dodatkowo zdobył sześć razy puchar kraju oraz dwa razy superpuchar. Obok Dynama Kijów jest najbardziej utytułowanym klubem na Ukrainie. Jednak prawdziwy sukces w historii drużyny nastąpił całkiem niedawno, Szachtar w 2009 roku wygrał Puchar UEFA. Co ciekawe w półfinale wyeliminował właśnie Dynamo Kijów, w finale pokonał Werder Brema.

Szachtar Donieck to klub mający siedzibę na wschodzie Ukrainy, w regionie tzw. Donbasu, czyli zagłębia węglowego kraju. Tłumacząc nazwę na polski to brzmi ona Górnik. To na węglu wzbogacił się właściciel klubu, obecnie jest on liderem miejscowych przedsiębiorców. Achmetow wiąże z klubem duże plany, potwierdzać może to budowa najnowocześniejszego stadionu w tej części Europy. Donbas Arena to ponad 50-tysięczny obiekt, wzorowany na stadionie Manchesteru United-Old Trafford. Charakterystycznym aspektem Donbas Areny jest zastosowana nawierzchnia, z racji miejscowych warunków atmosferycznych ułożono na nim sztuczną trawę.

Jeśli chodzi o obecną siłę drużyny to decydują o niej głównie brazylijscy piłkarze. Jest ich w zespole około dziesięciu, obcokrajowcy stanowią większość kadry. Do gwiazd należą Fernandinho, Jadson oraz Ilsinho z Brazylijczyków, a z innych nacji Chorwat Darijo Srna. W Szachtarze gra również Polak, Mariusz Lewandowski. Właściciel drużyny kupuje zawodników głównie w Ameryce Południowej, gwarantuje im ogromne gaże, niechętnie ich sprzedaje. Dzięki temu w stosunkowo krótkim czasie udało mu się zbudować niezwykle silny klub.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,