Torino to zapomniany wołoski klub, który szczególnie w okresie powojennym stanowił główną siłę we włoskiej piłce ligowej. Drużyna zdobyła siedem tytułów mistrzowskich, pierwszy w 1928 roku a ostatni w 1976, oraz 5-krotnie wygrała puchar kraju. Jeśli chodzi o sukcesy międzynarodowe to największy nastąpił w 1992 roku, kiedy to Torino grało w finale Pucharu UEFA.

Torino powstało w 1906 roku jako AC Torino. W kolejnych latach był znany jako AC Torino, w 1970 roku zmieniono nazwę na Torino Calcio. Od 2005 roku klub tytułuje się Torino FC 1906. Jeśli chodzi o przydomki to kibice używają dwóch, il Granata od kasztanowych barw klubowych oraz il Toro czyli byki.

Zespół rozgrywa swoje mecze na niespełna 30-tysięcznym stadionie Olimpico di Torino, który był m.in. główna areną zimowych igrzysk w 2006 roku. Ostatnio klub dzieli stadion z Juventusem, który rozgrywa tutaj swoje mecze na czas modernizacji własnego obiektu. Warto wiedzieć, że Torino to typowo miejski klub, zdecydowana większość turyńczyków kibicuje właśnie niemu a nie bardziej znanej Starej Damie. Kibice Juventusu pochodzą głównie z regionu oraz okolicznych miejscowości stanowiących aglomerację Turynu.

Torino ma niezwykle burzliwą historię, nie wiadomo w jakim miejscu byłby klub gdyby nie jedno wydarzenie. Chodzi o katastrofę lotniczą z 1949 roku, kiedy to samolot wraz z wracającymi zawodnikami z meczu towarzyskiego z Benfiką rozbił się w okolicach miasta. Od tego momentu, z drobnymi wyjątkami, klub staczał się po równi pochyłej. Nigdy już nie odbudował swojej potęgi o której świadczy to, że przed katastrofą większość kadry włoskiej pochodziła właśnie z tej drużyny. Zdarzały się mecze, w których na boisku w barwach Włoch występowało nawet 10-ciu zawodników Torino. Co prawda jeszcze w 1976 roku Torino zdobyło mistrzostwo, jednak szczególnie od lat 90-tych zostało zdystansowane przed czołówkę ligową, m.in. przez lokalnego rywala Juventus. Obecnie zespół jest typowym średniakiem, przeplata sezony w Serie A i na zapleczu.

Powiązane:
Tagi do tego wpisu, dodane w dniu dzisiejszym: , , ,